Bu hafta potansiyel bir müşterimizle POC oturumu gerçekleştirdik. Oturum sırasında güvenlik duvarı kısıtlamaları senaryomuza engel olduğu için bunu SSH Reverse Tunnel yöntemi ile aştık. Günlük hayatta SSH ile port yönlendirme oldukça sık kullandığım bir yöntemlerden birisi. Reverse Tunnel yöntemine ise bugüne kadar pratikte ihtiyacım olmamıştı bu yüzden oldukça işime yarayan tabiri caizse günü kurtaran bu yöntemi ve benim sorunumu nasıl çözdüğünü paylaşmak istedim. Mutlaka işinize yarayacağını düşünüyorum.

Ürünümüz kullanıcı ağ ortamına kurulup konfigürasyonları yapıldıktan sonra hedef sistemlere gerekli protokoller üzerinden erişim gerçekleştirip işlemlerini tamamlıyor. Fakat POC ortamında aşağıdaki gibi bir durumla karşılaştık.

not accessable diagram

Gerekli güvenlik duvarı kurallarının çoğu düzgün ayarlanmış fakat bir sunucu için gerekli kural unutulmuş. Bu sebeple ilgili sunucuya 22 portu üzerinden gitmeye çalıştığımızda erişim engeline takıldık ve POC ilerleyemedi. Ama resimde gösterdiğim gibi test için bize yardımcı olan müşterimiz bu iki ortama da gerekli portlardan erişebiliyor.

Tam süreç tıkandı derken aklıma SSH Reverse Tunnel kullanımı ile sorunu geçici de olsa çözebileceğimiz aklıma geldi. SSH Reverse Tunnel kısaca uzak bilgisayarın erişemediği fakat SSH tünelin açıldığı ortamın eriştiği bir kaynağa bir tünel oluşturarak ikisinin bu tünel içinden güvenli şekilde haberleşmesini sağlıyor. Yani bu yöntemi kullanarak ilgili kaynağa erişimi tünel üzerinden aşağıdaki gibi sağlayacağız.

tunnel diagram

Gelin bunu benzer bir senaryoda uygulayalım ve laboratuvar ortamımızda bulunan uygulama sunucusunu evimde bulunan NAS sunucusu ile haberleştirelim. Normalde ikisi tamamen birbirinden habersiz erişim mümkün değil. Bunun için aşağıdaki komutla SSH ters tünel oluşturuyorum. Ben MacOS üzerinde çalıştığım için OpenSSH kullanıyorum fakat bunu Windows üzerinde Putty ile de yapabilirsiniz, sadece komut yerine arayüzden ilgili ayarları yapmanız gerekecek.

[mypc] ssh -N -R localhost:22234:172.16.33.234:22 root@192.168.100.30 -vvv

Ev sunucusu 172.16.33.234 IP adresine sahip, laboratuvar ortamındaki sunucu 192.168.100.30 adresine sahip. Laboratuvar ortamındaki sunucunun, kendi üzerinden localhost:22234 adresi ile evimdeki sunucunun 22 portuna bağlanmasını istiyorum.

-N parametresini sadece tünel oluştursun bunu normal SSH erişimi için kullanmayacağımı belirtmek için kullanıyorum. -R parametresi ters tünel için kullanılıyor, -vvv ise mümkün olduğunca bana fazla bilgi versin diye verbose seviyesini arttırmak için kullanılıyor.

ssh tunnel command

Görüldüğü gibi tünel başarıyla oluşturuldu fakat bu aşamada henüz benim bilgisayarım üzerinden evdeki sunuya bağlantı yapılmış değil onu bu şekilde görebiliyorum. Aşağıdaki komutu kendi bilgisayarımda çalıştırdığımda bana boş çıktı veriyor

[mypc] lsof -i @172.16.33.234:22

Uzak sunucuda dinlenilen portları kontrol ettiğimde ise aşağıdaki gibi sshd işleminin verdiğimiz portu dinlemeye başladığını görebiliyoruz

[remoteserver] ss -tulpn | grep 22234
tcp  LISTEN   0   128  127.0.0.1:22234         *:*          users:(("sshd",pid=25562,fd=9))
tcp  LISTEN   0   128    [::1]:22234       [::]:*          users:(("sshd",pid=25562,fd=8))

Şimdi aynı uzak sunucu üzerinden evdeki sunucuma bağlanmak için aşağıdaki gibi ssh bağlantısı kuruyorum.

[remoteserver] ssh username@localhost:22234

Ardından şifre girdiğimde evdeki sunucuma bağlantı yapabildim. Dikkat edin evdeki kişisel bilgisayarım üzerinden bu bağlantıyı yapmamama rağmen evdeki sunucu üzerindeki bağlantıları aşağıdaki gibi kontrol ettiğimde bağlantımın kişisel bilgisayarım üzerinden açılan tünel üzerinden yapıldığını görebiliyorum.

[nasserver] netstat -ant | grep 172.16.33.89
tcp    0   36 172.16.33.234:22    172.16.33.89:59815   ESTABLISHED

<
Previous Post
Linux OOM Killer Son Kurban: MongoDB
>
Next Post
Vifm ile Çoklu Dosya İsmi Değiştirme