Geçenlerde sosyal medya üzerinde VsCode ile ilgili bir konuda şaka maksatlı Vim reklamı bırakmıştım. Gelen birkaç tepkiden bunun bazı arkadaşları kızdırdığını fark ettim ve böyle bir yazı serisi hazırlama kararı aldım. Burada yazacaklarım tamamen kendi kişisel görüşlerim ve tecrübem olup bana katılmamakta tamamen özgür olduğunuzu belirtmek isterim.

Biraz Geçmiş

Vim ile tanışıklığım 2010 yılına dayanıyor, neredeyse yazılım mühendisi olarak başladığım profesyonel iş hayatına başlayışımdan 5 sene sonra. Yıllar önce bu tanışıklık ile ilgili eski blogumda bir yazı yazmıştım. Tabi Vim ile tanıştıktan sonra, diğer bütün kullandığım IDE, Editor gibi araçlar ile aniden ilişkiyi kesmedim. 2010 yılından sonra da o veya bu şekilde Vim ile birlikte farklı birçok Editor ve IDE kullandım.

Bugüne kadar kullandığım IDE ya da Editor araçları aşağıdaki gibidir

 • Turbo C /Pascal
 • Delphi
 • Dreamweaver
 • IntelliJ
 • Eclipse
 • Netbeans
 • Notepad++
 • Visual Studio
 • VsCode

Başlamadan şunu belirteyim, araçları amaçlarla karıştırmaya karşı olan biriyim. Vim de benim için bir araç, Eclipse, IntelliJ, VsCode, Visual Studio gibi ortamları yıllarca kullanan biri olarak birçok farklı açıdan çok iyi olanaklar sunduklarını biliyorum. Yazılım sebebi benim kullandığım Editor seninkini döver değil sadece kendimce kullanma sebeplerim ve bana göre diğer ortamlara göre sunduğu artılar diyebilirim.

Sene 2022 Sen Hala Vim?

Şuanda bu yazıyı Vim kullanarak yazıyorum, aktif olarak geliştirme yaptığım projelerde IDE/Editor olarak sadece Vim kullanıyorum ve bunları yaparken de oldukça üretken ve verimli bir şekilde yaptığıma inanıyorum. Yani Vim kullanmamın sebebi elit bir geliştirici gibi hissettirmesi, beni daha iyi bir mühendis ya da insan yaptığına inanmam kesinlikle değil. Kesinlikle kendi açımdan fayda odaklı ve pragmatik olarak bakıyorum. Ama şunu ifade edebilirim ki, 2022 yılında Vim kullanmak bir nostalji değil çünkü Vim hiç olmadığı kadar daha güçlü. Bunda VsCode’un da katkısı çok büyük.

Microsoft ve VsCode sayesinde gelişen LSP(Language Server) ve DAP(Debug Adapter) protokolleri sayesinde artık geliştiriciler tarafından çok sevilen ama uzun yıllar eksikliğini hissettirdiği autocomplete, debugging gibi özelliklere sahip oldu. Dolayısıyla artık debug yapmak için başka bir IDE ya da Debugger(jdb,gdp,delve…) kullanmadan direk Vim içinden bu işlemleri yapabiliyorsunuz, auto-complete vb. gibi sayısız özelliğe sahip olabiliyorsunuz.

Lafı fazla uzatmadan kendi kişisel kullanım sebeplerimi ayrı başlıklar altında listeleyeceğim ve önce kendi adıma en önemli önceliklerden biriyle başlamak istiyorum.

Performans Karşılaştırması

Sizi bilmem ama benim en sevmediğim şeylerden birisi, geliştirme sırasında tam odaklanmışken, üretken durumda iken, IDE/Editor gibi araçların yavaşlanması, kitlenmesi, cevap veremez olması. Ve bunu Eclipse, Visual Studio, VsCode ile çok fazla yaşadım. Aynı anda birden fazla proje açamadığım günleri aklıma geldi şimdi, gözümden bir damla yaş süzüldü diyebilirim.

Performans açısından kendi bilgisayarımda gerçek hayatta üzerinde çalıştığım projeyi hem VsCode hem de Vim ile açıp çalışır hale getirdikten sonra kullandıkları Memory ve CPU gibi değerleri ölçtüm.

Test Ortamım

 • MacBook Pro 2017
 • Intel(R) Core(TM) i5-6287U CPU @ 3.10GHz
 • 16 GB Memory
 • 256GB SSD
 • MacOS 12.6
 • Zsh
 • VsCode 1.72
 • Vim 9.0

Ölçüm Araçları

Değerlendirmeyi yapmak için aşağıda yazdığım scripti kullandım. Script anlık olarak bellek ve işlemci oranını yazıyor. Anlık değerler değişse de çok fazla sapma meydana gelmiyor. Genel olarak 4-5 defa yazıya koyduğum ölçümler benim bilgisayarımda ortalamayı yansıtıyor.

Ayrıca benzer ölçüm aşağı yukarı aynı şekilde, top, htop, Activity Monitor ya da daha gelişmiş araçlarla da yapılabilir. Genellikle terminalde çalışan, ek kurulum gerektirmeyen, scriptable ve basit yaklaşımları sevdiğim için bunu özellikle bu yöntemle yaptım diyebilirim.

ps x -o rss,%cpu,command | \
grep "vim" | \
grep -v "grep\|tmux" | \
awk '
  BEGIN {printf("%s  %s   %s\n" ,"Memory","Cpu", "Command" )} 
   { 
    mem=int($1/1024); 
    cpu=$2
    total+=mem; 
    $1="";
    $2="";
    printf("%3s MB %4s  %.100s\n", mem,cpu,$0); 
   } 
   END { print"total:" total "MB" }
  '

Hem VsCode hem de Vim kullanarak Editor dışında birçok eklenti ile birçok ek özellik katabiliyorsunuz. Yani özetle eklentiler bu iki aracın da bel kemiğini oluşturuyor diyebilirim. Birinci adımda fikir vermesi açısından iki Editör’üde eklenti olmadan başlatıp ne kadar bellek tükettiklerini karşılaştıralım.

Eklentisiz - VsCode

Aşağıdaki komut ile eklentileri dışarıda bırakarak kendi bilgisayarımda olan NodeJS backend projesini açıyorum.

code api -n --disable-extensions

Bu aşamada projeyi çalıştırmadığım, sadece açıp bıraktığım için Memory kullanımını aldım ve değerler aşağıdaki gibi çıktı.

VsCode Without Extentions

VsCode bildiğiniz gibi Electron ve NodeJs tabanlı bir Editor ve yukarı bundan dolayı birden fazla process kullandığını görebiliyorsunuz. Bunların toplamı 815MB bellekte yer kaplamış.

Eklentisiz - Vim

Yine ilk adıma benzer şekilde aşağıdaki komut ile eklentileri dışarıda bırakarak kendi bilgisayarımda olan NodeJS backend projesini açıyorum.

vim --clean api/*

Vim Without Extentions

Vim ise sadece 10MB kullanmış.

Eklentiler - VsCode

Bu aşamada çalıştığım projelerden Frontend(Angular) ve Backend(NodeJS) projelerini eklentilerle birlikte açıyorum, 5-10 dosya açıyorum ve iki projeyi de VsCode terminal içinden çalıştırıyorum. Yani debug yapmıyorum sadece ayağa kaldırıyorum. Ayrıca ilk aşamada dahil etmediğim CPU kullanım değerlerini de ekran görüntüsüne ekliyorum.

Not: VsCode içinde sadece NodeJs ve Angular projeleri için önerdiği eklentiler yüklü

VsCode With Extentions

VsCode yaklaşık olarak 1.9GB bellek ve ortalama %20-30 arasında değişen CPU kullanmış.

Eklentiler - Vim

Aynı iki projeyi, aynı şekilde 5-10 dosya ile Vim aracılığıyla açıyorum. Sonra benzer şekilde Vim’in kendi terminali üzerinden çalışır hale getiriyorum. Burada Vim için kullandığım eklenti Coc normalde diğer eklentilere göre oldukça hantal sayılabilir ve NodeJs tabanlı. Eğer NeoVim kullanırsanız LSP içine dahil edildiği için LSP ek bir eklentiye de ihtiyaç durmuyorsunuz.

Vim With Extentions

Vim yaklaşık olarak 129MB bellek ve ortalama %0-1 arasında değişen CPU kullanmış.

Büyük Dosyalar - VsCode

Mutlaka büyük boyutlu kod ya da log dosyası açma ihtiyacınız olmuştur. Kullandığınız Editor’un bu tarz dosyaları açabilmesi, içinde arama yapmanız, incelemeniz gerekebilir. Bunu test etmek için 500 MB civarında boyutu olan gerçek hayatta incelemek zorunda kaldığım büyük boyutlu log dosyalarından birini VsCode ile eklentileri kapatarak açtım. Kullandığı bellek miktarı aşağıdaki gibi

VsCode With Large Files

VsCode dosya boyutu kadar ek bellek kullanır diye tahmin ediyordum. Normalde eklentisiz yukarıda 800-900MB ile açıldığı için aynı şekilde üstüne dosya boyutu eklenerek 1600MB-1700MB arasında bir bellek tüketti

Büyük Dosyalar - Vim

Aynı dosyayı Vim ile açtım

Vim With Large Files

Vim neredeyse sadece dosya boyutu kadar bellek tüketti. Tabi bu da normalde 10MB kullanan Vim için beklediğim bir şeydi.

Başlama Süreleri - VsCode

Hızlıca proje açıp kapamanın gerektiğinde az kullanılan bir projenin hızlıca açılıp incelenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. En azından benim sık yaptığım aktivitelerden. Bunu test etmek için VsCode’u aşağıdaki parametre ile açtığınızda başlaması için ne kadar süreyi mili-saniye olarak harcadığını görebiliyorsunuz.

code web --prof-startup

Çıkan sonuç aşağıdaki gibi, benim hissettiğim de ortalama 4-5 saniye civarındaydı benzer sonuçlar VsCode’da üretti

VsCode Startup

Başlama Süreleri - Vim

Benzer şekilde Vim ile başlama süresini ölçmek için nerede hangi vakti harcadığını görmek istiyorsanız aşağıdaki gibi çalıştırıp başlatabilirsiniz.

vim --startuptime

Vim Startup

Vim için çıkan değerler dokümanda belirtildiği gibi mikro-saniye, çıkan profile dosyası uzun olduğu için hepsini koyamadım ama başlangıç süresi yarım saniyenin bile altında ve hissedilen de aynı şekilde çok hızlı başladığı.

Yukarıdaki kriterler dışında performans olarak önemli gördüğüm, tepkime sürelerini ölçmek ile uğraşmadım ama kodun içinde gezinirken fonksiyonlar, bölümler, dosyalar arasında gezinirken verdiği tepki de kullanıcı tecrübesi olarak önemli diye düşünüyorum. Bu konuda da tahmin edebileceğiniz gibi Vim daha hızlı olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak tahmin çoğu kişinin tahmin edebileceği gibi Vim ile VsCode arasında performans olarak dağlar kadar fark var diyebiliriz. Peki performans bu kadar önemli mi? Benim için önemli ve diğer bazı geliştirici arkadaşlar için de önemli olabileceğini düşünüyorum.

Kendi açımdan normalde dağıtık bir mimaride geliştirdiğimiz uygulamada farklı dillerde geliştirilen 5-6 tane ana alt proje var ve bu projeleri aynı anda açmak zorunda kalıyoruz. Örneğin benim bilgisayarımda 4 tanesi(2 NodeJs JavaScript ES6, 1 Angular TypeScript, 1 Golang) sürekli açık. Bunları VsCode ile açmayı deneyip aynı anda çalıştırdığım zaman Macbook üzerinde yumurta pişirebiliyorum :) Fakat Vim ile herhangi bir performans darboğazı olmadan çok az bellek tüketerek bunu yapabiliyorum. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğim, büyük log dosyalarını incelemek, projeleri hızlı açıp kapatabilmek benim için önemli maddeler ama herkes için olmayabilir.

Bir sonraki yazıda benim için diğer önemli olan maddelerden bahsetmeye çalışacağım. Şimdilik bu kadar.


<
Previous Post
Starting All Over Again
>
Next Post
Unix Araçları ile REST Api Performans Testi