It’s not DNS
There’s no way it’s DNS
It was DNS

Son zamanlarda müşteri ortamlarında yaşadığımız problemler dönüp dolanıp DNS‘e çıkmaya başladı. Durum böyle olunca sorunları ve kullandığımız teknolojilerin, davranışlarını incelemek şart oldu. Konuya uygun bir başlık ararken, sorun hep DNS gibi bir arama yaptığımda yukarıdaki alıntı ile ilk defa karşılaştım.

DNS ile ilgili benzer sorunları yaşayan bir arkadaş , sistem yöneticileri için Reddit üzerinde sanırım bu konuda bir kartpostal hazırlamış ve bu da oldukça meşhur olmuş. Birçok insan benzer sorunları yaşadığı için tabi alıntı almış başını yürümüş

DNS Neden Önemli?

Kullandığımız web siteleri, geliştirdiğimiz platformlar, kullandığımız işletim sistemleri, çağırdığımız API yöntemleri, en basitinden IP adresi yerine, genellikle isimlerle çalışıyor. Ama modern internet altyapısı IP protokolü üzerinden çalıştığı için verilen ismin önce IP adresi çözüldükten sonra ilgili port üzerinden, bir protokol aracılığı ile geri kalan işlemler yapılıyor. IP adresini öğrenemediğiniz durumda kalan işlemler doğal olarak gerçekleştirilemiyor.

Uygulama geliştirenler için DNS önemli mi? Cevap maalesef evet. Eğer bir web, network, veri tabanı programlama gibi bir alanda bir şeyler geliştiriyorsanız, eninde sonunda elinizde olan ismi, adresi IP adresine dönüştürüp işleme devam etmek zorundasınız. Örneğin NodeJS, Python gibi bir platformda bir HTTP Web Request oluşturup REST API çağırdınız, eğer IP kullanmıyorsanız, önce DNS protokolü ile IP adresi çözümlenecek ardından sizin işleminiz devam edecek.

Kısacası DNS Client-Server yapısında bir protokol olduğu için belki bir sistem yöneticisi gibi DNS Server kurup yönetmeyeceksiniz ama geliştirdiğiniz yazılımlarda belki siz farketmeseniz de, kullandığınız programlama dili ya da işletim sistemi aracılığı ile her zaman DNS Client olarak resmin içinde olacaksınız.

Yazılım ile DNS İlişkisi

Web geliştirici olara çalışıyorsunuz ve aşağıdaki gibi bir kod yazdınız.

http.get({
 hostname: 'myapi.internal.com',
 port: 443,
 path: '/test',
}, (res) => {
 console.log(res);
});

Bu isteğin gerçekleştirilmesi için önce, ismin çözülüp IP adresinin elde edilmesi gerekiyor. Tabi NodeJS bunu kendi başına yapmıyor, öncelikle çalıştığı işletim sistemi üzerinden isim çözme ile ilgili sunular fonksiyonları kullanarak bunu yapıyor ve ardından işleme devam ediyor. İşletim sisteminin ilgili fonksiyonlar deyince, tabi çekirdek olarak farklı fonksiyonlara, farklı soket katmanlarına sahip olsalar da, NodeJS, Python gibi platformlar işletim sistemlerinin sistem çağrılarını kullanmak yerine arada soyutlama katmanı olarak kullanılan genellikle C Standard Library gibi kütüphaneleri kullanarak bu işlemleri yapıyorlar.

Bu arada, işletim sistemi sistem çağrıları kullanılarak da yapılabilir ama platform geliştirenler için standardı kullanmak geliştirme ve bakım maliyeti için her zaman avantajlı olduğundan, ve standard olarak işletim sistemleri tarafından C kütüphanesi sunulduğundan, dönüp dolanıp bir türlü kurtulamadığımız C programlama diline ya da kütüphanelerine ayağımız yine dolaşıyor.

Linux ve C Standart Kütüphaneleri

FreeBSD, NetBSD gibi POSIX işletim sistemlerinde LibC çekirdeğin bir parçası olsa da, Linux dağıtımlarında çekirdeğin dışında ve kullanıcı tarafı(user space) bir kütüphane olarak yükleniyor. Dolayısıyla farklı Linux dağıtımları farklı LibC kütüphanelerine sahip olabiliyor. Tabi standart C kütüphanesinin sağlaması gereken fonksiyonlar aynı olsa da, çalışma mantıkları farklı olabiliyor, hatta ek özellikler sunabiliyorlar. Yazılımı etkileyen en önemli kısım ise, yöntem farklılığı geliştirdiğiniz yazılımları etkileyebiliyor. Bu linkten farklı standart C kütüphanelerinin detaylı karşılaştırmalarına bakabilirsiniz.

Buraya kadar uzun bir giriş oldu farkındayım, şimdi asıl konumuza dönelim. Artık, Docker, Kubernetes gibi container platformlar hayatımızın parçası. Geliştirdiğimiz ürünler, servisler bu platformlar üzerinden yayınlanıyor. Tabi artık servis sayıları fazla, ve DNS protokolü de hem dış dünya hem de, servisler arasında iletişimin en önemli parçalarından birisi.

Musl ve DNS

Belki çoğumuz , container platformları işin için de olmasa, Musl Libc ile pek işimiz olmayacak. Ama özellikle biz de birçok servisimizde oldukça küçük boyuta sahip, güvenlik odaklı Alpine Linux tabanlı imajları kullanıyoruz. Bu Linux dağıtımı yine benzer sebeplerle standart C kütüphanesi olarak Musl kullanıyor. Yukarıda bahsettiğim, DNS çözümleme işlemi standart C kütüphanesinin sorumluluğunda olduğu için bunun hangi mantıkta, nasıl yapıldığı uygulamalarımızı etkileyebiliyor. Peki Musl isim çözümleme işlemini nasıl yapıyor?

Linux/Unix işletim sistemlerinde standart DNS konfigürasyonu resolv.conf dosyası aracılığı ile yapılıyor. Standart C kütüphaneleri de bu dosyayı okuyarak içinde bulunan nameserver ve diğer değerlere göre IP çözümleme işlemini yapıyorlar. Bu dosyayı tamamen yok sayıp bu işlem yapılabilir ama standartlardan konuştuğumuzu tekrar hatırlayalım. Örnek olarak bu dosyada şöyle bir konfigürasyona sahip olduğumuzu düşünelim.

options edns0 trust-ad

nameserver 8.8.8.8     #Global DNS
nameserver 8.8.4.4     #Global DNS
nameserver 192.168.100.20 #Local DNS

Benim daha önceki kafa karışıklığım şundan kaynaklanıyordu. Buraya yazılan DNS server adreslerinin hepsinde sırayla arama işlemi yapılıp bulduğu adresi cevap olarak dönüyor sanıyordum. Fakat o mantıkla çalışmıyor, burada olan adreslerin hepsi birbirinin yedeği gibi düşünülüyor, yani hepsinin size normalde verilen isim için aynı IP adresini çözeceği varsayılıyor. Eğer yukarıdaki server IP adreslerinden birine ulaşımda hata alırsa, diğerlerinden gelen cevabı kabul ediyor, ama ulaşım varsa hangisinden cevap gelirse gelsin, doğru olarak kabul ediliyor. Benim gibi, global DNS sunucularını yukarıya, local DNS sunucularını aşağıya ,yani birbirinin yedeği olmayan DNS sunucuları aynı resolv.conf için hangi sırayla yazarsanız yazın beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Burada C kütüphaneleri içinde işleyiş de birbirinden farklı. Örnek olarak resolv.conf içeriği yukarıdaki gibi olan ve Musl kullanan bir Alpine container içinde bir CLI komutu ve basit bir NodeJS kodu ile aşağıdaki gibi DNS sorgusu yapıyorum. nslookup ya da dig gibi araçları özellikle kullanmadım, çünkü onlar bu iş için tasarlandığından dolayı resolv.conf konfigürasyonunu ya da standart C kütüphanesinin sağladığı fonksiyonları yok sayabiliyorlar.

bash-5.1# getent hosts adc.example.local
192.168.100.21  adc.example.local adc.example.local


bash-5.1# cat lookup.js
const dns = require('node:dns');
dns.lookup('adc.example.local', (err, address, family) =>
 console.log('address: %j family: IPv%s', address, family));
 
 
bash-5.1# node lookup.js
address: "192.168.100.21" family: IPv4

Aşağıda bu işlem yapılırken aldığım network trafiği paketlerini görebilirsiniz.

Capture 1

Burada doğru cevap almamızın sebebi aslında tamamen rastlantı, internal olarak kullandığımız DNS sunucusu daha hızlı cevap verdiği için ilk ondan aldığı cevabı kabul edip bize doğru sonucu göstermiş.

Musl dökümanında mantığın nasıl çalıştığından bahsetmiş ama bunu aşağıdaki gibi diyagram olarak çizersek daha rahat anlaşılır.

sequenceDiagram
  Client->>+Musl: What is the IP address of "adc.example.com"
  par 
    Musl->>8.8.8.8: adc.example.com
  and 
    Musl->>8.8.4.4: adc.example.com
  and 
    Musl->>192.168.100.20: adc.example.com
  end  
  192.168.100.20-->>Musl: 192.168.100.21
Musl-->>-Client: 192.168.100.21
  8.8.8.8-->>Musl: No such name
  8.8.4.4-->>Musl: No such name

Peki internal DNS sunucumuz geç cevap verse nasıl olacaktı? Hemen kendi ortamımızda bu gecikmeyi canlandıralım. Aşağıda tc yani traffic control komutları ile internal DNS sunucumuz olan 192.168.100.20’ye giden paketlere 5000ms gecikme ekliyoruz, bu şekilde bize geç cevap dönmüş olacak.

tc qdisc add dev eth0 root handle 1: prio priomap 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
tc qdisc add dev eth0 parent 1:2 handle 20: netem delay 0ms
tc filter add dev eth0 parent 1:0 protocol ip u32 match ip src `hostname -i` flowid 1:2
tc qdisc add dev eth0 parent 1:1 handle 10: netem delay 5001ms
tc filter add dev eth0 parent 1:0 protocol ip prio 1 u32 match ip dst 192.168.100.20 flowid 1:1

Ardından daha önce yaptığımız gibi komut satırından ve kod ile yazdığımız şekilde tekrar aynı ismi çözmeye çalışalım.

bash-5.1# getent hosts adc.example.local


bash-5.1# cat lookup.js
const dns = require('node:dns');
dns.lookup('adc.example.local', (err, address, family) =>
 console.log('address: %j family: IPv%s', address, family));


bash-5.1# node lookup.js
address: undefined family: IPvundefined

Capture 1

Paket trafiğinden görüldüğü gibi gecikme işe yaramış, aslında bize iç sunucudan cevap gelmiş ama geç geldiği için, Musl ilk cevabı doğru kabul ederek yoluna devam etmiş ve bize, bu isim için herhangi bir adres çözemediğini belirtmiş.

Bu sefer son senaryo diyagram üzerinde aşağıdaki gibi işlemiş.

sequenceDiagram
  Client->>+Musl: What is the IP address of "adc.example.com"
  par 
    Musl->>8.8.8.8: adc.example.com
  and 
    Musl->>8.8.4.4: adc.example.com
  and 
    Musl->>192.168.100.20: adc.example.com
  end  
  8.8.8.8-->>Musl: No such name
Musl-->>-Client: No such name
  8.8.4.4-->>Musl: No such name
  192.168.100.20-->>Musl: 192.168.100.21

Meraklısına

Benim gibi Musl kardeş neler yapıyor merak edenlere, fonksiyon çağrılarını izlemek için call trace işlemi başlatalım dedim. Eğer debug sembolleri yoksa sadece dışarıya açılmış fonksiyon isimlerini vereceğinden , önce musl için debug paketini ekledim. Böylece neler olup bitiyor daha rahat görebiliriz.

bash-5.1# apk add musl-dbg
bash-5.1# apk add perf
bash-5.1# perf record --call-graph dwarf getent hosts adc.example.local
bash-5.1# perf report
  62.50%   0.00% getent  getent        [.] hosts
      |
      ---hosts
        gethostbyname2
        gethostbyname2_r
        __lookup_name
        name_from_dns_search (inlined)
        |
        |--50.00%--name_from_dns
        |     __res_msend_rc
        |     |
        |     |--25.00%--sendto
        |     |     __alt_socketcall (inlined)
        |     |     __syscall_cp_c
        |     |     __cp_end
        |     |     entry_SYSCALL_64_after_hwframe
        |     |     do_syscall_64
        |     |     __x64_sys_sendto
        |     |     __sys_sendto
        |     |     sock_sendmsg
        |     |     inet_sendmsg
        |     |     udp_sendmsg
        |     |     udp_send_skb
        |     |     ip_send_skb

Call stack içinde de görüldüğü gibi tüm hikaye gethostbyname2 içerisinden başlıyor ve devam ediyor. Kodu incelemek isteyenler linke tıklayabilir.

Görüldüğü gibi işletim sisteminin kullandığı C kütüphanesi ve onun çalışma mantığı DNS konusu olunca yazdığımız uygulamadan, işletim sisteminde bulunan araçlara kadar farklı şeyleri etkileyebiliyor. Hele Docker, Kubernetes gibi platformlar için isim çözümleme oldukça kritik, gitmek istediğiniz servislere önce çözümleme yaparak işe başlıyorlar. Musl ile Glibc işleyiş ve özellikler açısından farklılık gösterebiliyor, bir sonraki yazıda belki DNS ile alakalı diğer başımı ağrıtan Musl problemine değinirim ya da Glibc bu işe nasıl yapıyor ona bakabiliriz.


<
Previous Post
Gelin Tcpdump ile DNS sorgularını filtreleyelim
>
Next Post
Core Dump Stack Analizi 1 - Sorunu Anlamak