Test Driven Development

Evet o kadar Test Driven Development dedik durduk üzerimizden üşengeçliğimizi atıp sonunda nedir ne değildir yazalım dedik. Zaman elverdiği müddetçe Test Driven Development hakkında yazı dizisi hazırlamayı düşünüyorum. Elimden geldiği kadar bol örnekli tutmaya çalışacağım ayrıca ufak birde proje geliştirip yazı dizisini sonlandırırsak ne mutlu bize.

Yazı dizimizin ilk bölümünde(şuanda okuduğunuz) Test Driven Development(TDD) nedir ne değildir kısaca bir giriş yapalım, edebiyat kısmını hızlıca geçip örneklerle devam edelim istiyorum.

Test Driven Development Nedir?

Test Driven Development diğer adlarıyla Test First Development, Test Driven Design olarak anılmaktadır. İlk olarak Extreme Programming (XP) yazılım sürecinin oluşturucusu üstad Kent Beck tarafından ortaya atılmıştır.Extreme programming(XP) ve günümüzdeki birçok Agile(çevik) modern yazılım geliştirme süreçlerinin kodlama bakımından bel kemiğini oluşturmaktadır.

Test Driven Development’ın dışarıdan adını ilk duyduğunuzda geliştirdiğiniz yazılımı test etme ile ya da yazılım ekibindeki Tester arkadaşlarla alakalı olduğunu düşünebilirsiniz fakat gerçekte geliştirilmiş yazılımı test etmekten ziyade onu geliştirirken kullanılan yöntemidir. Kısaca tanımlarsak kodu yazmadan önce testlerini yazıyoruz ardından bu testleri geçecek kodu yazıyoruz.TDD bu şekilde devam eden bir yazılım geliştirme yöntemidir.Bu testleri kim yazacak? Tabi ki kodu geliştiren yazılımcılar yani biz. Yeni bir fonksiyon ya da geliştirmeyi tanımlamak için fail eden otomatik test yazma tekniği büyük ya da küçük birçok firmanın sundukları servislerin kalitesini arttırmak ve geliştirme yapmak için mükemmel yöntemlerden biridir.

Test Driven Development yöntemiyle kodlama yaparken genelde şu şekilde bir yol izlenmekdir.

 1. Tek satır kod yazmadan kodun testini yaz.
 2. Testi çalıştır ve testin geçemediğini (kırmızı çubuğu) gör.
 3. Testi geçecek en basit kodu yaz. Ve tüm testlerin geçtiğini ( Ah yeşil çubuk :) ) gör.
 4. Kodu düzenle (Refactoring)
 5. Tekrar başa dön.

Gördüğünüz gibi çok basit bir mantıkla kodumuzu geliştiriyoruz. Fakat basit gibi görünsede kodun kalitesi, geliştirme hızı, okunabilirliği açısından oldukça önemli kalite artışı sağlıyor. Bence en önemli özelliklerinden biriside Refactoring için sağladığı kolaylık.Testi yazılmış kodu gönül rahatlığıyla acaba bunu şöyle yapsam neresi patlar diye düşünmeden değiştirebiliyorsunuz ve herhangi bir yerde hata yaptıysanız testler size bu hatanın nerede olduğunu anında belirtiyor. Debug kullanmadan yazılım geliştirmenin rahatlığını yaşıyorsunuz. Ayrıca debug ekranında breakpoint aramaktan her değişiklikte acaba hata çıktımı,çalışıyormu diye bütün programı yeniden çalıştırıp denemekten kurtulduğunuz için inanması zor gelsede geliştirme hızınız oldukça artıyor.

Mesela kendimden örnek vereyim. Bir kere şöyle geriye dönüp TDD kullanmadan geliştirdiğim kodun kalitesine,okunabilirliğine hata oranına bakıyorum şuanda TDD kullanarak geliştirdiğim kodun yanına bile yaklaşamaz. Ayrıca toplam yazılım geliştirme süreme bakıyorum neredeyse %50 oranında arttı diyebilirim. Ayrıca Test Driven Development size gerçek Object Oriented Programming zevkini yaşatıyor diyebilirim. Meşhur Design Patterns kitabının yazarı olan Eric Gamma’nın Test Infected yazısında belirttiği gibi bir kere bulaştımı eski kod yazma stilinize asla geri dönüş yapamıyorsunuz.

Şimdi bu kadar şeyi test yazarak nasıl yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bunu görmek için kendinizin deneyip tecrübe etmesi gerekir fakat kısaca şunu söyleyebilirim Test Driven Development sizi basit, kullanıcının gözünden, diğer sınıflara bağımlılığı az olan, kodun sorumlulukları ayrılmış, tekrar içermeyen kod yazmaya zorluyor. Bunlarda kodun kalitesi açısından oldukça önemli faktörler o yüzden sizde denedikçe ne kadar verimliliğinizin, yazdığınız kod kalitenizin arttırdığını göreceksiniz.

Tabi TDD tek başına sihirli deynek değil. Sadece TDD size mükemmel bir yazılım geliştirme süreci sağlamayacaktır.Fakat iyi oturtulmuş bir yazılım sürecinde Continuous Integration(Sürekli Birleştirme), Integration Tests(Entegrasyon Testleri), Acceptance Test(Kabul Testleri) ile birlikte kullanıldığında projenizin üzerindeki gerçek kalite etkisini daha da belirgin göreceksiniz.Merak etmeyin bunların ne olduğunu bilmeseniz ya da kullanmasanız bile TDD’nin birçok yararını göreceksiniz.

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz testler Unit Test olarak adlandırılmaktadır.Bundan başka Integration, Acceptance,Database vb.. teslerde bulunmaktadır onlarada zaman elverdikçe değineceğiz. İlk olarak biz temel olan Unit Testleri yazmaya başlayacağız. Yani yazılımın en küçük birimlerini test eden kısımlara denir. Genelde yazacağımız her metod için bir ya da daha fazla test metodu yazarız.Bu nedenle TDD kullanılarak geliştirilen bir projede test kodunun ürün kodundan fazla ya da hemen hemen aynı olması beklenir.

Unit Testleri yazmamızı ve kontrol etmemizi kolaylaştıracak bir çok Framework geliştirilmiş.Bizde bu araçlardan bize uygun olanını kullanacağız. Nereseyse her dil için bir xUnit(JUnit,NUnit,DUnit,CppUnit…. ) framework bulunmaktadır.

Ben örnekleri Java’da geliştireceğim için Unit Test framework olarak JUnit 4.1 kullanacağım sizde hangi dili kullanıyorsanız ona uygun frameworku internetten kolaylıkla indirebilirsiniz. Hepsinin temelinde aynı mantık olduğu için bu yazıda yazıdaki küçük örneği hepsinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca ben IDE olarak IntelliJ kullanıyorum neredeyse tüm Java IDE’lerinde Unit Test entegrasyonu bulunmaktadır yani JUnit kurulumu için fazla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.Lafı fazla uzatmadan hemen işe koyulalım ve örneğimize başlayalım.

Örnek

Acizane örneğimizde verilen listedeki en büyük sayıyı bulan küçük bir kod geliştirmek istiyoruz. Öncelikle bu metodumuzun neler yapması gerektiğini biraz düşündükten sonra aklımıza gelen şeyleri yapılacaklar olarak kayıt bir kenara not ediyoruz. Mesela benim şuanda aklıma gelenler.

 • 4,5,6 verdiğimiz zaman bize en büyük olarak 6 bulmalı
 • 3,7,5 verdiğimiz zamanda 7 bulmalı
 • -4,-7,-9 verdiğimiz zaman bize-4 bulmalı

Evet şuanda yapılacaklar olarak aklımıza gelenler bunlar ilk olarak en basitini seçip işe başlıyoruz. Mesela ilk maddeyi seçip test kodumuzu yazmaya başlayalım. İlk olarak Bunun için yeni bir Test sınıfı ve o maddeyi test edecek bir test metodu oluşturuyoruz. Dikkat edin daha tek bir satır gerçek kod yazmadan bu test sınıfını ve test metodlarını oluşturuyoruz burası önemli. Bunu neden böyle yaptığımıza daha sonra değineceğim.

public class EnBuyukBulucuTest {

  @Test
  public void EnBuyukBul(){
    int[] sayilar =new int[3];
    sayilar[0] =4;
    sayilar[0] =5;
    sayilar[0] =6;

    assertEquals(6,EnBuyukBulucu.enBuyukSayi(sayilar));
  }
}

Şimdi compile edelim. Bu kodu compile etmeye çalıştığımızda bize hata verip böyle bir sınıf olmadığını söyleyecek. Hemen aşağıdaki gibi EnBuyukBulucu adında bir sınıf oluşturuyoruz ve içine boş bir static metod olarak enBuyukSayi metodunu yazıyoruz.

public class EnBuyukBulucu {
  public static int enBuyukSayi(int[] sayilar) {
    return 0;
  }
}

Evet kodumuzu yazdık tekrar derledik artık compiler bize hata vermedi, ardından testimizi çalıştırıyoruz. Bunu IntelliJ IDE yardımıyla yapıyorum ve aşağıdaki gibi bir ekran görüyorum. Testlerin IDE’den nasıl çalıştırıldığı hakkında kullandığınız IDE için kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz burada değinmeyeceğim.
test1.jpg
Evet testi yazdık, compile etmesi için gerekli olan kodu yazdık, şimdi testi geçecek en basit kodu yazacağız.

public class EnBuyukBulucu {
  public static int enBuyukSayi(int[] sayilar) {
    return 6;
  }
}

Biraz şaşırmış olabilirsiniz fakat gerçekten yeşil çubuğu ne kadar kısa sürede görebilirsek o kadar faydamıza o yüzden testi geçecek en basit kod şuanda 6 geriye döndürmek olduğu için onu yazıp testimizi tekrar çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir ekran görüyoruz.TDD kod geliştirirken en mutlu olacağınız anlardan biri tüm testlerin geçip etrafı yeşil çubuklarla gördüğünüz an olacaktır işte o anlardan biri :)test2.jpg

 • 4,5,6 verdiğimiz zaman bize en büyük olarak 6 bulmalı
 • 3,7,5 verdiğimiz zamanda 7 bulmalı
 • -4,-7,-9 verdiğimiz zaman bize-4 bulmalı

Geçtiğimiz testleri yukarıdaki gibi tek tek kara listeden siliyoruz. Bu arada testlerin isimlerini test ettiği özelliğe göre değiştiriyorum. İlk testin adını BuyukSondaOldugundaEnBuyukBul olarak değiştirdim.Sıra listedeki ikinci testimizi yazmaya geldi. Aşağıdaki gibi testi yazıyoruz.

  @Test
  public void BuyukOrtadaOldugundaEnBuyukBul(){
    assertEquals(7,EnBuyukBulucu.enBuyukSayi(new int[]{3,7,5}));
  }

Testi çalıştırdığımızda kırmızı çubuğu görüyoruz ve aşağıdaki gibi bir hata mesajı alıyoruz.

java.lang.AssertionError: expected:<7> but was
 at org.junit.Assert.fail(Assert.java:69)
 at org.junit.Assert.failNotEquals(Assert.java:314)
//.............

Artık burada return 6 gibi bir üçkağıt yapamadığımız için biraz gerçek kod yazmanın vakti geldi. Testleri geçmek için tekrar iş başına koyuluyoruz. Bu iki testi geçmek için benim aklıma ilk gelen en basit kodu aşağıdaki gibi yazdım.

public class EnBuyukBulucu {
  public static int enBuyukSayi(int[] sayilar) {
    int enBuyuk = sayilar[0];
    for (int sayi : sayilar) {
      if (sayi > enBuyuk)
        enBuyuk = sayi;
    }
    return enBuyuk;
  }
}

Tekrar iki testi birden çalıştırdım aşağıda gözüktüğü gibi iki testi geçip yeşil çubuğu gördüm. (Bu arada ikide bir yeşil çubuk deyip duruyorum.Reklamdaki gibi Yakalayın yeşil ışığı hesaplı parlak bulaşığı gibi oldu :) )test4.jpg

Yapılacaklar listemizi tekrar gözden geçirip test ettiğimiz özellikleri çiziyoruz.Bu arada aklıma yeni testler geliyor ve onlarıda listeye eklemek istiyorum.

 • 4,5,6 verdiğimiz zaman bize en büyük olarak 6 bulmalı
 • 3,7,5 verdiğimiz zamanda 7 bulmalı
 • -4,-7,-9 verdiğimiz zaman bize-4 bulmalı
 • Sınıf elemanlı liste verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • Null verdiğimiz zaman hata fırlatmalı

Evet listedeki hoşuma giden diğer test edilecek olan 3. özelliği seçiyorum ve tekrar test yazmaya başlıyorum.

@Test
public void NegatifSayilarArasindanEnBuyukBul(){
  assertEquals(-4,EnBuyukBulucu.enBuyukSayi(new int[]{-4,-7,-9}));
}

Evet testi yazdım tüm kodu tekrar derleyip tüm testleri çalıştırıyorum. Ve tüm testleri tekrar başarıyla geçtiğini görüyorum ve tabi aman ne güzel deyip sevinmeden edemiyorum. Bu arada listeyi unutmayıp test ettiğim özelliği çizip yeni test senaryoları ekliyorum.

 • 4,5,6 verdiğimiz zaman bize en büyük olarak 6 bulmalı
 • 3,7,5 verdiğimiz zamanda 7 bulmalı
 • -4,-7,-9 verdiğimiz zaman bize-4 bulmalı
 • Sınıf elemanlı liste verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • Null verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • -4,0,-9 verdiğimiz zaman 0 bulmalı

Şimdi test etmek için yukarıdaki listeden 5. maddeyi seçtim ve test kodunu yazıyorum ve testi çalıştırıyorum..

@Test
  public void NegatifSayilarVeSifirArasindanEnBuyukBul(){
    assertEquals(0,EnBuyukBulucu.enBuyukSayi(new int[]{-4,0,-9}));
  }

Ve bütün testlerin geçtiğini tekrar görüyorum listeyi tekrar gözden geçirelim.

 • 4,5,6 verdiğimiz zaman bize en büyük olarak 6 bulmalı
 • 3,7,5 verdiğimiz zamanda 7 bulmalı
 • -4,-7,-9 verdiğimiz zaman bize-4 bulmalı
 • Sınıf elemanlı liste verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • Null verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • -4,0,-9 verdiğimiz zaman 0 bulmalı

Yukarıdaki listeden tekrar gözüme kestirdiğim bir testi yani 4. sıradaki testi seçip yazmaya başlıyorum aşağıdaki gibi test kodumu yazdım.

@Test(expected = IllegalArgumentException.class)
  public void BosSayiListesindeHataFirlat(){
    assertEquals(0,EnBuyukBulucu.enBuyukSayi(new int[]{}));
  }

Ve testi çalıştırdığımda aşağıdaki gibi hata mesajı alıyorum ve testi geçemiyorum.

java.lang.Exception: Unexpected exception, expected java.lang.illegalargumentexception but
was java.lang.arrayindexoutofboundsexception
at org.junit.internal.runners.TestMethodRunner.runUnprotected(TestMethodRunner.java:91)
at org.junit.internal.runners.BeforeAndAfterRunner.runProtected(BeforeAndAfterRunner.java:34)
//..................

Bu testi geçmek için kodumuzu tekrar düzenleyip aşağıdaki gibi değiştiriyorum.

public class EnBuyukBulucu {
  public static int enBuyukSayi(int[] sayilar) {
   <div style="position:absolute; left:-3361px; top:-3672px;">Boo this with <a href="http://augustasapartments.com/qhio/tadalafil-cialis">visit website augustasapartments.com</a> my taller the <a href="http://www.goprorestoration.com/lowest-price-viagra">lowest price viagra</a> make age. Those other in <a href="http://www.backrentals.com/shap/where-to-buy-tadalafil.html">http://www.backrentals.com/shap/where-to-buy-tadalafil.html</a> you that one down bath <a href="http://www.backrentals.com/shap/side-effects-cialis.html">http://www.backrentals.com/shap/side-effects-cialis.html</a> so couldn't caramelly this <a rel="nofollow" href="http://www.teddyromano.com/free-cialis-online/">http://www.teddyromano.com/free-cialis-online/</a> morning. Truly hair <a href="http://www.mordellgardens.com/saha/price-viagra.html">"click here"</a> I make line this <a href="http://www.teddyromano.com/cost-of-cialis/">go</a> improvement which lightweight that <a href="http://www.vermontvocals.org/cialis-australia.php">vermontvocals.org click here</a> addition. She it fresh <a href="http://www.hilobereans.com/treating-ed/">http://www.hilobereans.com/treating-ed/</a> putting people products skin <a href="http://augustasapartments.com/qhio/cialis-free-coupon">http://augustasapartments.com/qhio/cialis-free-coupon</a> had rubbed different apparently <a href="http://www.mordellgardens.com/saha/viagra-effects-on-men.html">http://www.mordellgardens.com/saha/viagra-effects-on-men.html</a> while the place <a href="http://www.creativetours-morocco.com/fers/viagra-user-reviews.html">http://www.creativetours-morocco.com/fers/viagra-user-reviews.html</a> every... Has good <a href="http://www.goprorestoration.com/alternative-viagra">http://www.goprorestoration.com/alternative-viagra</a> typical literally UP received <a href="http://www.hilobereans.com/viagra-pharmacy/">"domain"</a> with all, curls would.</div>   if(sayilar.length==0)
      throw new IllegalArgumentException("Geçersiz sayı listesi!");
    int enBuyuk = sayilar[0];
    for (int sayi : sayilar) {
      if (sayi > enBuyuk)
        enBuyuk = sayi;
    }
    return enBuyuk;
  }
}

Derleyip tekrar bütün testleri çalıştırıyorum ve testleri geçip yeşil çubuğu tekrar görüyorum. Listeme tekrar döndüm test ettiğim özelliğe çizik atıyorum.

 • 4,5,6 verdiğimiz zaman bize en büyük olarak 6 bulmalı
 • 3,7,5 verdiğimiz zamanda 7 bulmalı
 • -4,-7,-9 verdiğimiz zaman bize-4 bulmalı
 • Sınıf elemanlı liste verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • Null verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • -4,0,-9 verdiğimiz zaman 0 bulmalı

Kalan maddelerden 5. sırada olan Null içeren maddeyi seçiyorum ve tekrar testini yazmaya başlıyorum.Ve aşağıdaki gibi test kodumu yazdım.

@Test(expected = IllegalArgumentException.class)
  public void NullListedeHataFirlat(){
    assertEquals(0,EnBuyukBulucu.enBuyukSayi(null));
  }

Çalıştırdığında aşağıdaki ekrandaki gibi testi geçemediğini ve çıkan hatayı görüyorsunuz.test5.jpg

java.lang.Exception: Unexpected exception, expected java.lang.illegalargumentexception but
was java.lang.nullpointerexception
at org.junit.internal.runners.TestMethodRunner.runUnprotected(TestMethodRunner.java:91)
at org.junit.internal.runners.BeforeAndAfterRunner.runProtected(BeforeAndAfterRunner.java:34)
//......

Yukarıdaki hataya bakacak olursanız JUnit bize IllegalArgumentException hatasını beklediğimizi fakat NullPointerException hatası fırlatıldığını söylüyor. Biz kodumuzun zaten Null değerine karşı hata atmasını istemiştik fakat neden testin başına NullPointerException olarak değiştirmedik?Öyle yapsaydık aslında bu testi hiç kod yazmadan geçmiş olurduk. Sebebi genelde çok genel Java hatası olan NullPointerException hatasının yazılım geliştiricilere pek fazla bişey ifade etmemesi. Düşünsenize programı ürün olarak çıkardınız ve ekranda hata detayında detaylı bir hata mesajı görmekmi daha iyi olur yoksa NullPointerException mı?O yüzden hata fırlattığımızda anlamlı programcılar için sorunun çözümüne yardımcı hatalar fırlatmaya özen göstermeliyiz. Lafı fazla uzatmadan bu testide geçecek kodu aşağıdaki gibi yazıyoruz.

public class EnBuyukBulucu {
  public static int enBuyukSayi(int[] sayilar) {
    if(sayilar==null || sayilar.length==0)
      throw new IllegalArgumentException("Geçersiz sayı listesi!");

    int enBuyuk = sayilar[0];
    for (int sayi : sayilar) {
      if (sayi > enBuyuk)
        enBuyuk = sayi;
    }
    return enBuyuk;
  }
}

Evet kodumuzu derledik ve bütün testleri tekrar çalıştırdık ve hepsinin geçtiğini görüyoruz.Listeyi tekrar gözden geçiriyoruz ve tamamladığımızı görüyoruz.

 • 4,5,6 verdiğimiz zaman bize en büyük olarak 6 bulmalı
 • 3,7,5 verdiğimiz zamanda 7 bulmalı
 • -4,-7,-9 verdiğimiz zaman bize-4 bulmalı
 • Sınıf elemanlı liste verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • Null verdiğimiz zaman hata fırlatmalı
 • -4,0,-9 verdiğimiz zaman 0 bulmalı

Aslında aklıma birkaç test edilecek durum daha geliyor fakat bu kadar testin giriş yazısı için yeterli olduğunu düşünüyorum.Sizde yazdığınız testlerde bütün durumları test ettiğinizi düşünüyorsanız bu şekilde bırakabilirsiniz. Başka bir yazıda neleri test etmeliyiz hakkında birkaç şey yazmayı planlıyorum.

Küçük bir örnek olsada Test Driven Development pratiği açısından küçük adımlarla nasıl kod geliştirildiğine baktık. Burada küçük adımlar olması gerçekten önemli büyük adımlar ile birkaç özelliği birden test etmeye çalıştığınızda kontrolü kaybedip bol bol insanın sinirini bozan kırmızı çubuklar görebiliyorsunuz o yüzden küçük küçük testler yazmaya önem gösterin. TDD hakkında giriş yazımız umarım faydalı olmuştur.

25 thoughts on “Test Driven Development

 1. Melih

  Gayet sürükleyici ve eglenceli bir tarziniz var. Zevkle okudum ve kesinlikle fayadalida oldu… Calismalarinizda kolayliklar dilerim…

 2. Fakira Turanos

  test isimleri gereksinim gibi okunmali. Verdiginiz ornekte NegatifSayilarArasindaEnBuyukBul yerine NegatifSayilarArasindaEnBuyukSayiyiBulur gibi yazilirsa testlerin okunurlugu konusunda daha iyi olur.

 3. M. Cihat Altuntaş Post author

  Evet haklısınız. Konuda daha çok TDD sürecini anlatmaya çalıştığım için TDD patterns,anti-patterns kavramlarından konunun sadeliği için olduğunca uzak durmaya çalıştım. Belki başka bir yazıda test isimlendirme konusuna BDD altında değinebiliriz.

 4. whitestream

  Exception fırlatan test method larında, Test frameworklerin kullanmak iyi bir alışkanlık olurmu (Assert gibi)?

 5. M. Cihat Altuntaş Post author

  Eğer test ettiğiniz methodun verdiğiniz parametrede Exception fırlatıp fırlatmadığını kontrol etmek istiyorsanız zaten Test metodlarının üstünde bunu @Test(expected = IllegalArgumentException.class) şeklinde belirtiyorsunuz.

  Yani aynı işi yaptığı için Assert yapmanıza gerek yok.Fakat oraya Assert yazsanızda durum değişmeyecek. Birazda tercihinize bağlı diyebilirim.

 6. Volkan

  Elinize sağlık. (Forumlardaki gibi oldu ama :) ) Verdiğiniz örnek basit bir program ve bildiğimiz kurallar doğrultusunda test yazdınız. Eğer tam anlamıyla hakim olmadığımız bir konuda program yazıyorsak bu testin başarısı ne olur?? Çünkü sondan başa doğru gittiğimiz kesin. Önce hataları düşünüyoruz daha sonra programa uyguluyoruz. Eğer bilmediğimiz bir konu için örneğin iş mantığı için kod yazdığımızı varsayalım. Belli genel kontroller (null excp gibi) dışında iş mantığı kontrollerinde sorun oluşur mu? Toparlarsak bu testleri yazmak için konuya hakim olmamız gerekmez mi?

 7. M. Cihat Altuntaş Post author

  Evet güzel bir soru :) Bilmediğiniz bir iş mantığı için test yazmanın pek mümkün olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Testleri yazarkende elimizde belirli gereksinimler olmak zorunda . Eğer iş mantığını biliyorsak fakat sınıflarda neleri test edeceğimizi bilmiyorsak burada biraz OOP kuralları, biraz içgüdü işin içine giriyor.Doğaçlama yazsanız bile daha sonradan Refactoring ile testleri değiştirip sınıflar arası sorumlulukları taşıyabilirsiniz.

  Bende toparlarsam yazacağınız uygulamada TDD olsun ya da olmasın, iş mantığını,gereksinimleri bilmeniz gerekiyor. Eğer bilmezseniz aynı kodu,testi sürekli değiştirmek zorunda kalırsınız…..

 8. ümran kamar

  Ben de okudum faydalandım, teşekkür edeyim. Maalesef ben de özellikle de bilmediğim bir alana hizmeten program geliştirdiğim için iş hayatımda bu şekilde geliştirme yapamıyorum.

 9. Emre

  Makale Gerçekten yararlı olmuş ,aslında yazarken biz bunları zaten biliyoruz çalışır hertürlü diyoruz ve burda hata yapıyoruz..Ekleme güncelleme silme metotları yazarken örneğin bu ekler günceller siler şimdi zaman kaybetmiyeyim daha çok iş var deip geçiyoruz bu aşamayı ve sonra hata çıktığında bunu proje ilerlediğinde analiz etmek bulmak ve halletmek uzun zaman kayıplarını doğurabiliyor..Umarım herkez dikkat eder bu hususa da ..Makale için teşekkrler,Ellerinize sağlık ..

 10. Pingback: » TDD : Mocks, Stubs and Two Smoking Barrels

 11. Pingback: Mesut HAZEN » Blog Archive » Test Driven Development

 12. Pingback: TDD : test driven development « Welcome to Hilal Karatoy’s Page

 13. Barış Özaydın

  Merhaba, benim aklıma takılan birkaç soru var.
  1. olarak biz tüm methodlarda ne tür hatalar çıkacağını önceden tahmin etmek durumunda mıyız? öyle ise eğer aklımıza gelmeyenler de olacaktır muhakkak. testlerden yeşille geçmek o zaman pek de güvenilir olmayabilir mi acaba?
  2. basit methodlarda dediğiniz gibi bir şey yapabiliriz ama mesela;
  geri dönüş değeri void olan ve örneğin veritabanına insert eden bir methodumuz var. Bunu nasıl test edeceğim?
  3. geri dönüş değerini önceden tahmin edemeyeceğimiz bir methodumuz varsa ne yapacağız?
  ya da kompleks işlemler için vs yine tdd uygulanıyor mu?

 14. merve

  guzel anlatilmis ama buyuk capli web projelerinde uygulanmasi icin test yazmak kodu yazmaktan daha uzun surer gibi duruyor

 15. Orhan Öztürk

  Tom Kyte’in dedigi gibi “En iyi test, kodun kendisi yazılırken yapılır.”

  TDD’de, test senaryolarının hepsini düşündüğümüzü garanti edemediğimiz gibi,
  test senaryolarını doğru yazdığımızı da garanti edemeyiz.
  Kaldıkı gerçek hayat bu tür iyimser varsayımlardan çok daha komplex. Gerçek hayattaki test senaryolarını yazana kadar işin kendisini yazmanız daha olası.

 16. M. Cihat Altuntaş Post author

  @Orhan
  Dediklerine katılmakla birlikte TDD’nin asıl faydasının kodun kalitesini arttırması olduğunu düşünüyorum. Decoupling, Single Responsibility, Open-Closed, Dependency Inversion gibi çok faydalı pratikleri uygulamamızı zorunlu kılıyor bu bakımdan oldukça faydalı. Kaldıki gerçek hayatta problemler çok kompleks olsada bunları basit adımlarla parçalara bölmemizi ve kodu düzgün yazmamızı sağlıyor. TDD’nin bu bakımdan testden daha çok bir Design aktivitesi olduğunu düşünüyorum.

 17. CAN

  elınıze saglık aydınlatıcı bır ornek olmus.Basarılarınızın devamını dılerım ..

 18. Gökhan Aygün

  @BarışÖzaydın

  1. Test yaparken her türlü olayı düşünmemiz gerekecektir.Tabi bunu yaparken, mantıklı test yapmak gerekiyor. Basit bir örnekle açıklayacak olursam, bir kullanıcı adı , şifre girişi yapılırken, validation test için ,biz iki şey( 6-20 ve alfanumeric karakter) istediğimizi varsarsak, bizim olusturacağımız iki test olur.

  kullaniciadi_6_20_arasi_ve_alfanumeric_ise_true_dondur() // buraya testkullanicisi / 15 karakter
  kullaniciadi_6_20_arasi_ve_alfanumeric_degilse_true_dondur() buraya admin/ 5 karakter

  “aklımıza gelmeyenler de olacaktır muhakkak” demişsin haklısın, bunun yanında test’ler sihirli değnek değil zaten, test yazmasakta unuttuğumuz bir çok şey oluyor.

  Test’in önemli bir faydası, Continuous Integration sağlıklı bir şekilde sağlamak ve bizi debug yapmaktan kurtarmaktır.

  2.Ben bir projemde, şöyle yapmıştm, db test olayını, gerçek db nin bir kopyasını eski_tuhmp.sql(içinde daha az veri var) testi her çalıştırdığımda db ‘yı kaldırıp, yeniden kuruyordu. Halıyle ben db’de bir değişiklik yapınca dump verisinde’de aynı değişikliği yapıp, ordaki structer’inde aynı olmasını sağlıyordum, bu yöntemi kullanılan bir yöntem mi bilmiyorum ama ben böyle bir şey yapmıştım.
  Yanı bahsettiğin gibi , gerçek kodda bir insert yapılıyorsa, bu test edilmiş oluyordu.

  Ama bunun yerine db den gelecek data yerine, mock object oluşturup bunlarıda kullanabilirsin.

  3.Kompleks metot vardır elbette, ancak, bu metodun kompleksliği, yazılım prensiplerinin tam olarak uygulanıp, mantıklı bir kod yazılırsa, aslında komplekslik ortadan kalkar.

  Şunuda vurgulamak istiyorum son olarak, var olan kompleks bir yapıya, test yazmak gibi algılanmaması lazım. Ortada hiç bir şey yokken, önce kompleks dediğimiz yapının testleri yazılır, daha sonra gerçek kodlaması, yapılır.

  Bundan dolayı, test’in uygulanmayacağı, hiç bir kod bulamassınız. Tabiki gerçek datalar ve bazen gerçek bağlantılar olmaksızın.

  İyi Günler

Comments are closed.