Tecrübe Konuşuyor!

İnternette gezinirken, Andres isimli arkadaşın 10 yıllık profosyonel yazılım mühendisliği kariyerinde öğrendiği en önemli şeyleri anlattığı bu harika yazını okudum.Yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Top ten things ten years of professional software development has taught me

Özellikle ilk maddeye dikkatinizi çekmek istiyorum . İlk maddede Object Orientation(Nesneye Yönelim) hakkında düşündüğünüzden çok daha zor olduğunu söylemiş ve 10 seneyi aşkın tecrübesine rağmen halen nasıl daha iyi tasarım daha iyi modelleme yapmayı öğrendiğini yazmış. Bende Andres gibi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olarak onunla tamamen aynı fikirdeyim.Neredeyse tüm Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde Object Oriented sadece sınıf,nesne,kalıtım vb.. kavramlar üzerinde durulup öğretiliyor. Yani işin söz dizimi veriliyor bir bakıma, ama gerçek anlamda Object Oriented tasarım, modelleme,programlama konularından bihaber olarak çoğu yazılımcı piyasaya atılıyor. Ve işin kötüsü herkes Object Oriented olarak yazılım geliştirdiğini sanmasına rağmen doğru düzgün Object Oriented yazılım geliştiren kişilerin,firmaların sayısı özellikle ülkemizde çok az.Bence bu on maddenin hepside çok uzun başlıklar altında incelenebilir çünkü gerçekten oldukça faydalı ve hepimizin gözden geçirmesi gereken bir liste. Belki yıllar sonra öğrenebileceğimiz şeyleri bizim için çok güzel bir şekilde özetlemiş.

One thought on “Tecrübe Konuşuyor!

  1. FATİH

    nefret ediyorum ingilizceden, bu dili kim icat etti bilmem ki. verdiğin linki okudum (ama anlamadım daha doğrusu tam anlamadım çok kıt bir ingilizcem var). programlama mezunuyum yaklaşık altı yıldır. ama daha hiç bir program yapmadım (adam akıllı). artık yeter deyip nerede hata yaptığımı arıyorum. senin siteni buldum. çok fazla bilgi olan bir site (hoş okuduklarımın çoğunu anlamıyorum ama) sırf bir fikir vermesi için tüm yazılarını geçmişten bu güne tek tek okuyorum. umarım bir faydasını görürüm. o yüzden bu tarihte bu yazıya mesaj bırakıyorum.

Comments are closed.