Expected identifier, String or number

Dün beni oldukça ugrastiran bir hataya deyinmeden gecemedim. Isyerimiz bilgisayarlari yenileyince Windows 7'den cok sevdigim isletim sistemi Vista'ya ve dolayisiyla IE 7'ye geri donus yapmis oldum. Tabi kotumser olmamak lazim bu gecis sayesinde hobi olarak gelistirdigim projemi uzun zaman sonra IE 7'de denemis oldum ve asagidaki gibi bir hata ile karsilastim.

expectedidentifier

Expected identifier, string or number

Hatali kod asagidaki gibi olmasada ayni hatayi verecek bir kodu hemen yazabiliriz.

<html>
<head>
	<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">

	<title>Deneme</title>

	<script type="text/javascript" charset="utf-8">
	  var Person= {
	   name :"Cihat",
	   number:100,
	   say:function(){
		 alert("My name is : "+this.name);
	   },
	   birthDate:"12.12.1990",
	  };

	  window.onload =function(){
		Person.say();
	  };
	</script>	
</head>
</html>

Firefox, Chrome gibi browserlarda denedigimde ayný hatayi bir türlü alamadým sizde deneyebilirsiniz.Tabi içimden çok sevmesem de IE Developer Toolbar belki hayatimi kurtarir diyerek orada debug etmeye calistim ama yine nafile hatayi bir türlü debug edip yakalayamadim. Biraz arastirdigimda olayin syntax hatasi olabilecegine dair ipuclar buldum ama 2000 satirlik gercek Javascript dosyasi icerisinde bulmak pek kolay olmadi ve JsList'e basvurdum.

essay online writer

Sagolsun bana birthdate satirinda bu uyariyi verdi. “warning: trailing comma is not legal in ECMA-262 object initializers”. Gordugunuz gibi fazladan bir virgul unutmusum diger browserlarda bu hata duzeltilse de IE 7 hata yuzunden diger JS kodlarini islemiyor ve oldukça baþ aðrýtýyor. Birthdate alanýndan sonraki virgulu kaldýrýnca herþey normale döndü. Umarým ayný hatayý alan biri olursa benim kadar uðraþmaz.

765qwerty765

3 thoughts on “Expected identifier, String or number

 1. Fatih

  Web ile uğraşan her developer’a kafayı yedirtebilecek bir sytax hatasıdır kendisi. Ayrıca bu hatayı her developer kendisi ortaya çıkarmak zorunda kalıyor çünkü hatanın ne olduğunu bilemiyorsunuz. Bu tarz syntax hatası olaylarını engellemenin en iyi yolu, kodunuzu yazarken kullandığınız editörün akıllı olması. Herhangi bir syntax hatasında, bir function ismini yanlış yazdığınızda hatta bir function a number beklerken string göndermeniz durumunda, eş zamanlı olarak sizi uyarıyor olması gerçekten çok önemli oluyor. Benim bu özelliklerin hepsini bir arada bulabildiğim tek editör ise PHPStorm oldu. Denemenizde fayda var :-)

 2. bayram

  visual studio kullananlar için Resharper kullanmalarını öneririm.Fatih Bey’inde söylediği gibi çalışma anında hataları buluyor ve sizi uyarıyor.

 3. ali faut

  dediğin gibi cihat web developerlara ie den tiksinme sebebi olan şeylerden biridir bu hata. bu tür hataları almamak için syntax ta şöyle bir değişikliğe gittiğinde istediğin satırı sildiğinde üst satırdan tekrar virgülü silmek zorunda kalmazsın

  var Person= {
  name :”Cihat”
  ,number:100
  ,say:function(){
  ,alert(“My name is : “+this.name);}
  ,birthDate:”12.12.1990″
  };

Comments are closed.